U.S. average price of RTE popcorn 2015, by brand

This statistic displays the average ready-to-eat (RTE) popcorn price in the United States in 2015, by brand. For the 52 week period ending December 27, 2015, Smartfood's RTE popcorn cost roughly 0.47 U.S. dollars per ounce on average.

Average price of ready-to-eat (RTE) popcorn in the United States in 2015, by brand (in U.S. dollars per ounce)*

Exclusive Premium statistic

You need a Single Account for unlimited access.

  • Full access to 1m statistics

  • Incl. source references

  • Available to download in PNG, PDF, XLS format

Single Account

$39 $59 per month *
in the first 12 months
33% Discount until June 30th
*Duration: 12 months, billed annually, single license

Access to this and all other statistics on 80,000 topics from

$468 / Year
$708 / Year

Show detailed source information?
Register for free
Already a member?
Log in
Sources

Release date

January 2016

Region

United States

Survey time period

52 weeks ending December 27, 2015

Supplementary notes

* IRI-tracked U.S. Multi-Outlet plus Convenience for latest 52 week ending December 27, 2015.

Statista Accounts: Access All Statistics. Starting from $468 / Year
Basic Account
Get to know the platform

You only have access to basic statistics.
This statistic is not included in your account.

Single Account
Your perfect start with Statista
  • Instant access to 1m statistics
  • Download in XLS, PDF & PNG format
  • Detailed references
$59 $39 / Month *
in the first 12 months
Corporate Account
Full access

Corporate solution including all features.

* All products require an annual contract; Prices do not include sales tax.

Statistics on "Snack foods in the U.S."

Statista Accounts: Access All Statistics. Starting from $468 / Year
Learn more about how Statista can support your business.